Przejdź do treści głównej
Europejska inicjatywa obywatelska

Minority SafePack – milion podpisów za różnorodnością w Europie

Przedłożenie i rozpatrzenie inicjatywy

Inicjatywę Minority SafePack – milion podpisów za różnorodnością w Europie przedłożono Komisji Europejskiej 10 stycznia 2020 r. po uzyskaniu 1 123 422 deklaracji poparcia. Zobacz komunikat prasowy.

5 lutego 2020 r. organizatorzy inicjatywy spotkali się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości Věrą Jourovą oraz komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Mariją Gabriel.

Wysłuchanie publiczne na temat przedłożonej inicjatywy odbyło się w Parlamencie Europejskim 15 października 2020 r. Zobacz komunikat prasowy.

Inicjatywa była przedmiotem dyskusji na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 14 grudnia 2020 r. W rezolucji przyjętej 17 grudnia 2020 r. Parlament Europejski wyraził swoje poparcie dla inicjatywy. Zobacz komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego.

14 stycznia 2021 r. Komisja przyjęła komunikat, w którym wskazała, w jaki sposób obowiązujące i niedawno przyjęte przepisy UE wspierają różne aspekty inicjatywy Minority SafePack. W opisanej poniżej odpowiedzi Komisja przedstawiła też dalsze działania związane z inicjatywą. Zobacz komunikat prasowy.

Odpowiedź Komisji Europejskiej i działania następcze

Dokument:

Główne wnioski wynikające z komunikatu:

Włączenie i poszanowanie bogatej różnorodności kulturowej Europy jest jednym z priorytetów i celów Komisji Europejskiej. W ostatnich latach – od chwili, gdy po raz pierwszy przedstawiono inicjatywę w 2013 r. – wprowadzono szeroką gamę środków odnoszących się do różnych aspektów uwzględnionych we wnioskach dotyczących inicjatywy. W komunikacie oceniono osobno każdy z dziewięciu wniosków, przy uwzględnieniu zasady pomocniczości i proporcjonalności. Nie zaproponowano wprawdzie dalszych aktów prawnych, jednak pełne wdrożenie przepisów i strategii, które już obowiązują, zapewnia skuteczny zestaw środków wspierających cele inicjatywy.

Dalsze działania

Komisja monitoruje wdrażanie kilku unijnych inicjatyw, które przyjęto przed zgłoszeniem Minority SafePack i które są bezpośrednio powiązane z tą inicjatywą obywatelską. Kontynuuje również działania w tych obszarach polityki. Przykłady:

  • Komisja realizuje programy finansowania w dziedzinie kultury i edukacji (w szczególności Erasmus+), które są w pełni dostępne dla niewielkich społeczności posługujących się językami regionalnymi lub mniejszościowymi. Przykłady projektów promujących języki regionalne i mniejszościowe, finansowanych z programu Erasmus można znaleźć tutaj.

 

  • Bardziej ogólnie, jeżeli chodzi o przepisy dotyczące finansowania z funduszy UE, Komisja zaostrzyła wymogi dotyczące uwzględniania praw podstawowych w finansowaniu unijnym. Rozporządzenie w sprawie wspólnych przepisów regulujące budżet na lata 2021–2027 zawiera warunek podstawowy, zgodnie z którym podczas wydatkowania funduszy objętych tym rozporządzeniem państwa członkowskie muszą przestrzegać Karty praw podstawowych i zasady niedyskryminacji. Z unijnych funduszy kontynuowane będzie wsparcie integracji społeczno-gospodarczej, między innymi społeczności marginalizowanych i grup szczególnie wrażliwych, w tym mniejszości etnicznych, zgodnie z priorytetami i potrzebami wskazanymi przez Komisję i państwa członkowskie.

 

  • Jeżeli chodzi o możliwości badań naukowych, obecny program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa” (2021–2027) i jego programy szczegółowe, zwłaszcza należące do klastru 2 „Kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne”, oferują możliwości badań naukowych dotyczących różnorodności kulturowej i językowej w Europie. Badania dotyczące mniejszości narodowych lub różnorodności kulturowej i językowej mogą być prowadzone z różnych perspektyw i z wykorzystaniem metod należących do różnych nauk społecznych i humanistycznych.

 

  • W inicjatywie zawarto też propozycje dotyczące audiowizualnych usług medialnych, mianowicie zapewnienia swobody świadczenia usług i odbioru treści audiowizualnych w regionach, w których zamieszkują mniejszości narodowe. W ramach działań związanych z pierwszym krótkoterminowym przeglądem rozporządzenia w sprawie blokowania geograficznego Komisja zorganizowała w 2021 i 2022 r. spotkania z sektorem audiowizualnym, aby uzgodnić konkretne kroki prowadzące do poprawy dostępności treści audiowizualnych w całej UE. Ostatnie takie spotkanie miejsce 6 grudnia 2022 r. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

 

Dodatkowe informacje

Sąd Unii Europejskiej w orzeczeniu wydanym 9 listopada 2022 r. (sprawa T-158/21) odrzucił wniosek grupy organizatorów inicjatywy Minority SafePack o stwierdzenie nieważności komunikatu Komisji C(2021) 171. Sąd uznał, że Komisja nie złamała prawa ani nie naruszyła obowiązku należytego uzasadnienia, twierdząc w komunikacie, że na tym etapie nie są konieczne dalsze akty prawne, aby osiągnąć cele określone w europejskiej inicjatywie obywatelskiej.

Więcej informacji można znaleźć w komunikacie prasowym.

21 stycznia 2023 r. organizatorzy złożyli do Trybunału Sprawiedliwości odwołanie od tego orzeczenia.

 

Chcesz wiedzieć więcej i współpracować z innymi?