Ugrás a fő tartalomra
Európai polgári kezdeményezés

Minority SafePack – Egymillió aláírás a sokszínű Európáért

A kezdeményezés benyújtása és vizsgálata

A „Minority SafePack – Egymillió aláírás a sokszínű Európáért” elnevezésű kezdeményezést a szervezők 2020. január 10-én nyújtották be a Bizottságnak, miután összegyűjtöttek 1 123 422 támogató nyilatkozatot. Lásd a sajtóközleményt.

A szervezők 2020. február 5-én találkoztak Věra Jourová biztossal, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnökével és Marija Gabriellel, az innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős biztossal.

2020. október 15-én a kezdeményezés szervezői az Európai Parlamentben, nyilvános meghallgatás keretében bemutatták a kezdeményezést. Lásd a sajtóközleményt.

2020. december 14-i plenáris ülésén az Európai Parlament megvitatta, 2020. december 17-én elfogadott állásfoglalásában pedig támogatásáról biztosította a kezdeményezést. Lásd az Európai Parlament sajtóközleményét.

A Bizottság 2021. január 14-én közleményt fogadott el, amelyben ismerteti, hogy a hatályos és a közelmúltban elfogadott uniós jogszabályok hogyan támogatják a Minority SafePack kezdeményezésben felvázolt különböző törekvések megvalósítását. A dokumentumban a Bizottság kísérő intézkedéseket is felvázol. Lásd a sajtóközleményt.

Az Európai Bizottság válasza és nyomon követés

Hivatalos dokumentum:

A Bizottság legfontosabb következtetései:

A befogadás és Európa gazdag kulturális sokszínűségének tiszteletben tartása az Európai Bizottság egyik prioritása és célkitűzése. A kezdeményezés eredeti, 2013-as előterjesztése óta eltelt években számos olyan intézkedés született, amelyek a kezdeményezésben megfogalmazott javaslatok különböző vetületeivel foglalkoznak. A Bizottság közleménye a kilenc egyedi javaslat mindegyikét értékeli, figyelembe véve a szubszidiaritás és az arányosság elvét. A Bizottság nem tesz javaslatot újabb jogi aktusok elfogadására – a már hatályos jogszabályok és szakpolitikai intézkedések teljes körű végrehajtása hatásosan támogatja a kezdeményezés céljainak megvalósítását.

A kezdeményezés nyomán hozott intézkedések

A Bizottság nyomon követi több olyan, a „Minority SafePack” benyújtása előtt elfogadott uniós kezdeményezés végrehajtását, amelyek közvetlen jelentőséggel bírnak a polgári kezdeményezés szempontjából. Emellett a Bizottság szakpolitikai intézkedéseket is végrehajt ezeken a területeken. Így például:

  • A Bizottság olyan finanszírozási programokat (Erasmus+ stb.) hajt végre a kultúra és az oktatás területén, amelyek teljes mértékben hozzáférhetők a kis regionális vagy kisebbségi nyelvi közösségek számára. Az Erasmus finanszírozásával számos projekt valósul meg például a regionális és kisebbségi nyelvek előmozdítása érdekében.

 

  • Ami általánosságban az uniós finanszírozásra vonatkozó szabályokat illeti, a Bizottság lépéseket tett annak érdekében, hogy az uniós alapok működése jobban megfeleljen az alapvető jogoknak. A közös rendelkezésekről szóló rendelet – mely a 2021–2027-es költségvetésre vonatkozóan határoz meg szabályokat – ún. „feljogosító feltétel” formájában előírja a tagállamok számára, hogy a rendelet hatálya alá tartozó uniós források folyósítása során biztosítsák az Alapjogi Chartának és a megkülönböztetésmentesség elvének való megfelelést. Ezek a források a Bizottság és a tagállamok által meghatározott prioritásokkal és szükségletekkel összhangban továbbra is támogatni fogják a társadalmi-gazdasági integrációt, a marginalizált közösségek és a kiszolgáltatott csoportok – köztük az etnikai kisebbségek – integrációját is ideértve.

 

  • Ami a kutatási lehetőségeket illeti, a Horizont Európa, a jelenlegi kutatási és innovációs keretprogram (2021–2027) és annak végrehajtási programjai – különösen a „Kultúra, kreativitás és befogadó társadalom” elnevezésű 2. klaszter keretében – kutatási lehetőségeket kínálnak az európai kulturális és nyelvi sokszínűség témájában. A kutatóknak módjuk nyílik arra, hogy különböző nézőpontokból és különböző társadalom- és bölcsészettudományi módszereket alkalmazva végezzék el nemzeti kisebbségekkel, illetve kulturális és nyelvi sokszínűséggel kapcsolatos kutatásaikat.

 

  • Ami a kezdeményezés keretében az audiovizuális médiaszolgáltatásokra vonatkozóan megfogalmazott javaslatokat illeti, nevezetesen azt, hogy a nemzeti kisebbségek lakóhelye szerinti régiókban biztosítani kell a szolgáltatásnyújtás szabadságát és az audiovizuális tartalmak vételét, a területi alapú tartalomkorlátozásról szóló rendelet első rövid távú felülvizsgálatát követően a Bizottság 2021-ben és 2022-ben párbeszédet szervezett az audiovizuális ágazati szereplőkkel. A párbeszéd azt célozta, hogy megállapodás szülessen olyan konkrét lépésekről, amelyek EU-szerte javítják az audiovizuális tartalmak elérhetőségét és hozzáférhetőségét. A párbeszéd keretében szervezett utolsó találkozóra 2022. december 6-án került sor. Részletesebb tájékoztatás itt található a témában.

 

 

Egyéb információk

2022. november 9-i ítéletében (T-158/21. sz. ügy) az Európai Unió Bíróságának Törvényszéke elutasította a „Minority SafePack” szervezőinek a C(2021) 171 bizottsági közlemény megsemmisítésére irányuló kérelmét. A bíróság úgy ítélte meg, hogy a Bizottság nem alkalmazta tévesen a jogot, és nem szegte meg azon kötelezettségét, hogy kellő indokolással szolgáljon közleményében, amelyben kijelentette, hogy az adott időpontban nem volt szükség további jogszabályra az európai polgári kezdeményezés által kitűzött célok eléréséhez.

További információk az ítéletről szóló sajtóközleményben olvashatók a témában.

A szervezők 2023. január 21-én fellebbezést nyújtottak be a Bírósághoz az ítélettel szemben.

 

Szeretne többet megtudni vagy közreműködni?