Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīva

“Kosmētikas līdzekļi bez nežēlības: tiekties uz Eiropu, kurā nenotiek izmēģinājumi ar dzīvniekiem”

Iesniegšana un izskatīšana

Iniciatīva “Kosmētikas līdzekļi bez nežēlības: tiekties uz Eiropu, kurā nenotiek izmēģinājumi ar dzīvniekiem” saņēma 1 217 916 verificētus paziņojumus par atbalstu, un 2023. gada 25. janvārī tā tika iesniegta Eiropas Komisijai. Skatīt paziņojumu presei.

Organizatori 2023. gada 17. martā tikās ar Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieci jautājumos par vērtībām un pārredzamību Veru Jourovu un iekšējā tirgus komisāru Tjerī Bretonu. Skatīt fotoreportāžu.

2023. gada 25. maijā Eiropas Parlamentā notika atklāta uzklausīšana. Skatīt ierakstu.

2023. gada 10. jūlijā iniciatīvu apsprieda Eiropas Parlamenta plenārsesijā. Skatīt ierakstu.

Komisija 2023. gada 25. jūlijā pieņēma paziņojumu, kurā izklāstīta tās atbilde uz iniciatīvu “Kosmētikas līdzekļi bez nežēlības: tiekties uz Eiropu, kurā nenotiek izmēģinājumi ar dzīvniekiem”. Skatīt paziņojumu presei.

 

Eiropas Komisijas atbilde

Factsheet – Successful Initiatives – Save cruelty free cosmetics
 Factsheet – Successful Initiatives – Save cruelty free cosmetics
latviešu
(1.35 MB - PDF)
Lejupielādēt

 

Paziņojuma galvenie secinājumi:

Komisija ir ieplānojusi vairākas darbības, kuras atbilst Eiropas pilsoņu iniciatīvas konkrētajiem mērķiem un kuru nolūks ir vēl vairāk samazināt izmēģinājumus ar dzīvniekiem.

  • Aizsargāt un pastiprināt aizliegumu veikt kosmētikas līdzekļu izmēģinājumus ar dzīvniekiem. ES Kosmētikas līdzekļu regula jau aizliedz laist tirgū kosmētikas līdzekļus, kas izmēģināti ar dzīvniekiem, taču šis aizliegums neattiecas uz drošuma pārbaudēm, kas jāveic, lai ķimikāliju radīto risku darba ņēmējiem un videi novērtētu saskaņā ar ES Regulu par ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH). Saikne starp abiem tiesību aktiem pašlaik tiek vērtēta divās lietās, ko izskata Eiropas Savienības Tiesa. Lietu iznākumu Komisija ņems vērā, apsverot iespējamās turpmākās izmaiņas tiesību aktos.
  • Pārveidot ES Ķimikāliju regulu. Komisija sadarbosies ar visām attiecīgajām pusēm, lai izstrādātu ceļvedi ķīmiskā drošuma novērtējumiem, kuros neveic izmēģinājumus ar dzīvniekiem. Ceļvedis kalpos par pamatu turpmākām darbībām un iniciatīvām, kuru mērķis ir samazināt un galu galā izskaust izmēģinājumus ar dzīvniekiem ķimikālijas reglamentējošo tiesību aktu kontekstā Eiropas Savienībā.
  • Modernizēt zinātni Eiropas Savienībā. Komisija ar atbilstošu finansējumu turpinās stingri atbalstīt alternatīvu pieeju izstrādi. Tā arī sāks virkni darbību, lai paātrinātu tādu izmēģinājumu samazināšanu pētniecībā, izglītībā un apmācībā, kuros iesaistīti arī dzīvnieki.

Turpmākie pasākumi

Šajā sadaļā sniegta informācija par turpmākajiem pasākumiem, ko Komisija un citas iestādes veikušas pēc Komisijas atbildes uz pilsoņu iniciatīvu.

Papildu sanāksme

Komisārs Virgīnijs Sinkēvičs 2023. gada 8. novembrī tikās ar iniciatīvas “Kosmētikas līdzekļi bez nežēlības: tiekties uz Eiropu, kurā nenotiek izmēģinājumi ar dzīvniekiem” organizatoriem, lai apspriestu Komisijas atbildi uz iniciatīvu.

Ceļveža izstrādes uzsākšana

2023. gada otrajā pusē Komisija sāka darbu pie ceļveža pakāpeniskai ar dzīvniekiem veiktu izmēģinājumu pārtraukšanai ķīmiskā drošuma novērtējumos, par ko tika ziņots tās atbildē uz pilsoņu iniciatīvu. Darbu pie ceļveža plānots pabeigt Komisijas 2024.–2029. gada pilnvaru termiņa pirmajā ceturksnī. 

2023. gada 11. un 12. decembrī notika darbseminārs, kurā piedalījās ieinteresētās personas, tostarp iniciatīvas organizatori. Tas bija sākumpunkts ceļveža izstrādei un iespēja ieinteresētajām personām sniegt ieguldījumu un apspriest iespējamās pieejas metožu, kurās neizmanto dzīvniekus, ieviešanai ķimikāliju jomas tiesību aktos. 

Tiek gatavots darbsemināra ziņojums, un tas būtu jāpublicē līdz 2024. gada jūnijam. 

Otrais darbseminārs ir plānots 2024. gada 25. oktobrī.  

Eiropas Partnerība alternatīvu pieeju izstrādei attiecībā uz testēšanu ar dzīvniekiem (EPAA) ir partnerība starp Eiropas Komisiju un nozari. Šīs partnerības mērķis ir ar dzīvniekiem veicamus testus aizstāt ar inovatīvām metodēm, kurās neizmanto dzīvniekus, vai jaunas pieejas metodikām (JPM) un tādējādi samazināt izmantoto dzīvnieku skaitu un pilnveidot procedūras, ja nav alternatīvu vai ar tām nepietiek, lai nodrošinātu vielu drošumu ( aizstāšanas, samazināšanas un pārskatīšanas princips). EPAA organizēja vairākas konferences un pasākumus, tostarp: 

  • EPAA ikgadējo konferenci 2023. gada 15. novembrī;  
  • EPAA partneru forumu 2023. gada 13.–15. novembrī, kurā apsprieda ķimikāliju vidiskā drošuma novērtēšanai piemērotas metodes, kurās neizmanto dzīvniekus;   
  • lietotāju forumu 2023. gada 7.–8. decembrī, kurā apsprieda gadījuma analīzi cilvēku veselības jomā. 

 

Alternatīvas testēšanai ar dzīvniekiem pētniecībā 

Komisija ir ierosinājusi Eiropas Pētniecības telpas (EPT) politikas pasākumu, lai biomedicīnas pētījumos un zāļu testēšanā veicinātu metodes, kurās neizmanto dzīvniekus. Pasākumu pašlaik izskata EPT komiteja, kuras atzinums gaidāms 2024. gada vasarā vai rudenī. 

Komisija “alternatīvas testēšanai ar dzīvniekiem” iekļāva pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” (ES pētniecības un inovācijas fonds) stratēģiskajā plānā 2025.–2027. gadam

 

Vispārējās tiesas spriedumi par saikni starp REACH un Kosmētikas līdzekļu regulu (T-655/20 un T-656/20)

Kā norādīts atbildē uz iniciatīvas pirmo mērķi, proti, aizsargāt un pastiprināt aizliegumu veikt kosmētikas līdzekļu izmēģinājumus ar dzīvniekiem, Eiropas Savienības Tiesa izvērtēja REACH regulas un Kosmētikas līdzekļu regulas mijiedarbību. Vispārējā tiesa 2023. gada 22. novembrī pasludināja spriedumu un precizēja, ka REACH regula nosaka uzņēmumiem, kas ražo vai importē ķīmiskas vielas, kuras izmanto tikai kosmētikas līdzekļos, ir jāsniedz informācija (vajadzības gadījumā iegūstot to izmēģinājumos ar dzīvniekiem) par bīstamām īpašībām, kas nepieciešama, lai veiktu drošuma novērtējumu attiecībā uz to darbinieku veselību, kas ražo vai pārstrādā šīs vielas.

Komisija ņems vērā Tiesas spriedumus, apsverot iespējamos turpmākos pasākumus.

Vēlaties uzzināt vairāk un sadarboties?