Předložení iniciativy a její posouzení
Iniciativa „Zachraňte kosmetiku bez krutosti – zachovejte Evropu bez testování na zvířatech“ byla Komisi předložena 25. ledna 2023 po shromáždění 1 217 916 ověřených prohlášení o podpoře. Viz tiskové oznámení.
Organizátoři se 17. března 2023 setkali s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, která je odpovědná za portfolio „hodnoty a transparentnost“, a komisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem. Viz fotografie ze setkání.
25. května 2023 pak následovalo veřejné slyšení v Evropském parlamentu. Viz záznam.
Evropský parlament iniciativu projednával na svém plenárním zasedání 10. července 2023. Viz záznam.
Svou odpověď na iniciativu „Zachraňte kosmetiku bez krutosti – zachovejte Evropu bez testování na zvířatech“ přijala Komise 25. července 2023 ve formě sdělení. Viz tisková zpráva.
Odpověď Evropské komise
- българскиStáhnout
- EspañolStáhnout
- danskStáhnout
- DeutschStáhnout
- eestiStáhnout
- ελληνικάStáhnout
- EnglishStáhnout
- françaisStáhnout
- GaeilgeStáhnout
- hrvatskiStáhnout
- italianoStáhnout
- latviešuStáhnout
- lietuviųStáhnout
- magyarStáhnout
- MaltiStáhnout
- NederlandsStáhnout
- polskiStáhnout
- portuguêsStáhnout
- românăStáhnout
- slovenčinaStáhnout
- slovenščinaStáhnout
- suomiStáhnout
- svenskaStáhnout
Hlavní závěry sdělení:
V reakci na konkrétní cíle evropské občanské iniciativy Komise uvádí opatření, která pomohou dále omezit testování na zvířatech:
- Dodržování zákazu zkoušek kosmetických přípravků na zvířatech a jeho zpřísnění: Nařízení EU o kosmetických přípravcích již zakazuje uvádět na trh kosmetické přípravky, které byly zkoušeny na zvířatech, ale tento zákaz se nevztahuje na zkoušky bezpečnosti, které jsou vyžadovány pro posouzení rizik chemických látek pro pracovníky a životní prostředí podle nařízení EU o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (REACH). Styčný bod mezi těmito dvěma právními předpisy se v současné době posuzuje ve dvou věcech projednávaných Soudním dvorem Evropské unie. Komise zváží výsledek soudních případů s ohledem na případné budoucí legislativní změny.
- Změna právních předpisů EU týkajících se chemických látek: Komise bude spolupracovat se všemi příslušnými stranami na plánu posuzování chemické bezpečnosti, v jehož rámci se nebudou provádět zkoušky na zvířatech. Plán bude sloužit jako orientační rámec pro budoucí opatření a iniciativy zaměřené na omezení a v konečném důsledku zrušení zkoušek na zvířatech v souvislosti s právními předpisy týkajícími se chemických látek v Evropské unii.
- Modernizace vědy v EU: Komise bude i nadále důrazně podporovat rozvoj alternativních přístupů poskytováním odpovídajícího financování. Zahájí rovněž řadu opatření, jež urychlí omezování zkoušek na zvířatech ve výzkumu, vzdělávání a odborné přípravě.
Následná opatření
Tato část obsahuje informace o následných opatřeních, která byla přijata Komisí a ostatními orgány v návaznosti na první reakci Komise.
Návazné setkání
Dne 8. listopadu 2023 se komisař Virginijus Sinkevičius setkal s organizátory kampaně „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ – zachovejte Evropu bez testování na zvířatech“, aby společně projednali odpověď Komise na tuto iniciativu.
Zahájení práce na plánu
V druhé polovině roku 2023 zahájila Komise práci na plánu postupného ukončení testování chemické bezpečnosti produktů na zvířatech, který Komise oznámila ve své odpovědi na danou evropskou občanskou iniciativu. Finalizace plánu je očekávána v prvním čtvrtletí mandátu nové Komise (období 2024–2029).
Ve dnech 11.–12. prosince 2023 byl uspořádán seminář za účasti zúčastněných stran, včetně organizátorů iniciativy. Posloužil jako výchozí bod pro vypracování plánu a zároveň to byla pro zúčastněné strany příležitost sdílet podněty a diskutovat o možných přístupech k zavádění metod bez použití zvířat v právních předpisech týkajících se chemických látek. Přečtěte si podrobnou zprávu ze semináře.
Druhý seminář o plánu postupného ukončení zkoušek na zvířatech pro účely posouzení chemické bezpečnosti je naplánován na pátek 25. října 2024.
- Místo konání: hybridní seminář – bude probíhat v Bruselu (konferenční centrum Borchette) a online.
- Účast je zdarma.
Registrace bude zahájena v září. Další informace (včetně návrhu pořadu jednání) budou v té době k dispozici na těchto internetových stránkách.
Evropské partnerství pro alternativní přístupy ke zkouškám na zvířatech (EPAA) zajišťuje spolupráci mezi Evropskou komisí a průmyslem a jeho cílem je nahradit zkoušky na zvířatech inovativními zkušebními metodami bez použití zvířat / metodikami nového přístupu (tzv. NAMs), snížit počet zvířat používaných při testování a zdokonalit postupy tam, kde jiné alternativy neexistují nebo nedostatečně zajišťují bezpečnost látek („zásada 3R“). Organizace EPAA uspořádala několik konferencí a aktivit, například:
- výroční konference EPAA (15. listopadu 2023),
- partnerské fórum EPAA o metodách posuzování bezpečnosti chemických látek bez použití zvířat (13.–15. listopadu 2023),
- fórum uživatelů o případových studiích v oblasti lidského zdraví (7.–8. prosince 2023).
Alternativy ke zkouškám na zvířatech ve výzkumu
Komise navrhla politické opatření Evropského výzkumného prostoru (EVP) týkající se přístupů k biomedicínskému výzkumu a testování léčivých přípravků bez použití zvířat. Prezentace této akce proběhne během specializovaného semináře v rámci konference Evropského výzkumného prostoru ve dnech 18.–19. září 2024.
Komise zahrnula „alternativy ke zkouškám na zvířatech“ do strategického plánu programu Horizont Evropa na období 2025–2027 (fond EU pro výzkum a inovace).
Rozhodnutí Tribunálu týkající se vztahu mezi nařízením REACH a nařízením o kosmetických přípravcích (T-655/20 a T-656/20)
Jak bylo uvedeno v odpovědi Komise na první cíl iniciativy „chránit a posílit zákaz zkoušek kosmetických přípravků na zvířatech“, prováděl v té době Soudní dvůr Evropské unie posouzení vztahu mezi nařízením REACH a nařízením o kosmetických přípravcích. Tribunál vydal svá rozhodnutí dne 22. listopadu 2023 a objasnil, že nařízení REACH vyžaduje, aby společnosti, které vyrábějí nebo dovážejí chemické látky používané pouze v kosmetických přípravcích, poskytovaly informace o jejich nebezpečných vlastnostech (v případě potřeby získané při zkouškách na zvířatech) pro účely posouzení bezpečnosti pracovníků vyrábějících nebo zpracovávajících tyto látky.
Komise uvedená rozhodnutí Tribunálu pečlivě zváží s ohledem na případná budoucí opatření.