Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatus

Julmust vältiv kosmeetika – loomkatsetevaba Euroopa

Esitamine ja läbivaatamine

Algatus „Julmust vältiv kosmeetika – loomkatsetevaba Euroopa“ esitati komisjonile 25. jaanuaril 2023. Algatusele oli kogutud 1 217 916 kontrollitud toetusavaldust. Vaata pressiteadet.

17. märtsil 2023 kohtusid korraldajad Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresidendi Věra Jourová ning siseturuvoliniku Thierry Bretoniga. Vaata fotosid.

25. mail 2023 toimus Euroopa Parlamendis avalik kuulamine. Vaata salvestist.

10. juulil 2023 arutati Euroopa Parlamendi täiskogu istungil algatusega seotud küsimusi. Vaata salvestist.

Komisjon võttis 25. juulil 2023 vastu teatise, milles esitas oma vastuse algatusele „Julmust vältiv kosmeetika – loomkatsetevaba Euroopa“. Vaata pressiteadet.

 

Euroopa Komisjoni vastus

Factsheet – Successful Initiatives – Save cruelty free cosmetics
 Factsheet – Successful Initiatives – Save cruelty free cosmetics
eesti
(1.33 MB - PDF)
Allalaadimine

 

Teatise peamised järeldused.

Vastuseks Euroopa kodanikualgatuse konkreetsetele eesmärkidele toob komisjon välja järgmised meetmed, mis aitaksid loomkatsete kasutamist veelgi vähendada.

  • Loomkatsete keelu kaitsmine ja tugevdamine kosmeetikatoodete valdkonnas. ELi kosmeetikatoodete määrusega on juba praegu keelatud turule lasta loomadel katsetatud kosmeetikatooteid, kuid see keeld ei laiene ohutuskatsetele, mida on vaja teha vastavalt ELi kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist käsitlevale määrusele (REACH), et hinnata riske, mida kemikaalid põhjustavad töötajatele ja keskkonnale. Kahe õigusakti vahelist seost hinnatakse praegu kahe Euroopa Liidu Kohtu menetluses oleva kohtuasja raames. Komisjon võtab nende kohtuasjade tulemusi õigusnormide võimalike tulevaste muudatuste puhul arvesse.
  • ELi kemikaalimääruse muutmine. Komisjon teeb koostööd kõigi asjaosalistega, et koostada tegevuskava, mille toel muuta kemikaaliohutuse hindamine loomkatsevabaks. Tegevuskavast saab suunav raamistik edasistele meetmetele ja algatustele, mille eesmärk on vähendada loomkatsete kasutamist Euroopa Liidu kemikaaliõiguses ja lõpuks neist üldse loobuda.
  • Teaduse ajakohastamine ELis. Komisjon toetab asjakohase rahastuse abil ka edaspidi jõuliselt alternatiivsete lähenemisviiside väljatöötamist. Samuti algatab komisjon rea meetmeid, et kiiremini vähendada loomkatsete kasutamist teaduses, hariduses ja koolituses.

Järelmeetmed

Sellest osast leiate teavet järelmeetmete kohta, mida komisjon ja teised institutsioonid on võtnud pärast seda, kui komisjon esitas oma vastuse.

Järelkohtumine

8. novembril 2023 kohtus volinik Virginijus Sinkevičius algatuse „Julmust vältiv kosmeetika – loomkatsetevaba Euroopa“ korraldajatega, et arutada komisjoni vastust algatusele.

Tegevuskavaga seotud töö alustamine

2023. aasta teises pooles alustas komisjon tööd tegevuskavaga, mille eesmärk on lõpetada järk-järgult kemikaaliohutuse hindamise eesmärgil tehtavad loomkatsed, millest komisjon teatas oma vastuses Euroopa kodanikualgatusele. Tegevuskavaga seotud töö on kavas lõpule viia 2024.–2029. aasta komisjoni ametiaja esimeses kvartalis. 

11. ja 12. detsembril 2023 korraldatud seminar, kus osalesid huvitatud sidusrühmad, sealhulgas algatuse korraldajad, oli tegevuskava väljatöötamise lähtepunkt ning sidusrühmade võimalus anda oma panus ja arutada võimalikke lähenemisviise loomadega mitteseotud meetodite kasutuselevõtuks kemikaale käsitlevates õigusaktides. 

Seminari aruanne on ettevalmistamisel ja avaldatakse 2024. aasta juuniks. 

Teine seminar on kavandatud 25. oktoobriks 2024.  

Loomkatsetele alternatiivide leidmise Euroopa partnerlus (EPAA) on Euroopa Komisjoni ja tööstuse vaheline partnerlus, mille eesmärk on asendada loomkatsed uuenduslike, loomi mittehõlmavate katsemeetodite / uue lähenemisviisi meetoditega, vähendada kasutatavate loomade arvu ja täiustada menetlusi, kui alternatiivid puuduvad või ei ole ainete ohutuse tagamiseks piisavad (edaspidi „3R-põhimõte“). EPAA korraldas mitmeid konverentse ja tegevusi, sealhulgas: 

  • EPAA iga-aastane konverents 15. novembril 2023;  
  • EPAA partnerite foorum, mis toimus 13.–15. novembril 2023 ja kus arutati loomadega mitteseotud meetodeid kemikaalide keskkonnaohutuse hindamiseks;   
  • 7.–8. detsembril 2023 aset leidnud kasutajate foorum, kus arutati inimeste tervise alaseid juhtumiuuringuid. 

 

Loomkatsete alternatiivid teadusuuringutes 

Komisjon on teinud ettepaneku Euroopa teadusruumi poliitikameetme kohta, mis käsitleb loomadega mitteseotud lähenemisviise biomeditsiinilistes uuringutes ja ravimite katsetamises. Seda meedet vaatab praegu läbi Euroopa teadusruumi komitee, kes peaks esitama arvamuse 2024. aasta suvel või pärast seda. 

Komisjon lisas loomkatsete alternatiivid programmi „Euroopa horisont“ 2025.–2027. aasta strateegilisse kavasse (ELi teadusuuringute ja innovatsiooni fond). 

 

Üldkohtu otsused REACH-määruse ja kosmeetikatoodete määruse vahelise seose kohta (T-655/20 ja T-656/20)

Nagu on märgitud vastuses seoses algatuse esimese eesmärgiga „kaitsta ja tugevdada kosmeetikatoodete loomkatsete kasutamise keeldu“, toimus sel ajal veel REACH-määruse ja kosmeetikatoodete määruse vahelise seose hindamine Euroopa Liidu Kohtu poolt. Üldkohus tegi oma otsused 22. novembril 2023 ja selgitas, et REACH-määruses nõutakse, et ettevõtjad, kes toodavad või impordivad keemilisi aineid, mida kasutatakse üksnes kosmeetikatoodetes, esitaksid ohtlike omaduste kohta teavet (mis on vajaduse korral saadud loomkatsete abil) neid aineid tootvate või töötlevate töötajate ohutuse hindamiseks.

Komisjon kaalub hoolikalt kohtu otsuseid, pidades silmas võimalikke tulevasi meetmeid.

Kas soovite rohkem teada ja koostööd teha?