Predloženie a posúdenie
Iniciatíva „Za kozmetické výrobky netestované na zvieratách – Európa bez pokusov na zvieratách“ bola 25. januára 2023 predložená Komisii po získaní 1 217 916 overených vyhlásení o podpore. Pozri tlačovú správu.
Organizátori sa 17. marca 2023 stretli s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou a s komisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom. Pozri fotoreportáž.
Dňa 25. mája 2023 sa v Európskom parlamente uskutočnilo verejné vypočutie. Pozri záznam.
O iniciatíve sa diskutovalo v pléne Európskeho parlamentu 10. júla 2023. Pozri záznam.
Komisia prijala 25. júla 2023 oznámenie, ktoré obsahuje jej reakciu na iniciatívu „Za kozmetické výrobky netestované na zvieratách – Európa bez pokusov na zvieratách“. Pozri tlačovú správu.
Odpoveď Európskej komisie
- българскиStiahnuť
- EspañolStiahnuť
- češtinaStiahnuť
- danskStiahnuť
- DeutschStiahnuť
- eestiStiahnuť
- ελληνικάStiahnuť
- EnglishStiahnuť
- françaisStiahnuť
- GaeilgeStiahnuť
- hrvatskiStiahnuť
- italianoStiahnuť
- latviešuStiahnuť
- lietuviųStiahnuť
- magyarStiahnuť
- MaltiStiahnuť
- NederlandsStiahnuť
- polskiStiahnuť
- portuguêsStiahnuť
- românăStiahnuť
- slovenščinaStiahnuť
- suomiStiahnuť
- svenskaStiahnuť
Hlavné závery oznámenia:
V reakcii na konkrétne ciele európskej iniciatívy občanov Komisia uvádza tieto opatrenia na ďalšie obmedzenie testovania na zvieratách:
- Chrániť a posilniť zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách: Nariadenie EÚ o kozmetických výrobkoch už obsahuje zákaz uvádzať na trh kozmetické výrobky, ktoré boli testované na zvieratách. Tento zákaz sa však nevzťahuje na štúdie bezpečnosti potrebné na posúdenie rizík vyplývajúcich z chemických látok pre pracovníkov a životné prostredie podľa nariadenia EÚ o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálií (REACH). Vzťah týchto dvoch právnych predpisov sa v súčasnosti posudzuje v dvoch veciach vedených na Súdnom dvore Európskej únie. Pokiaľ ide o prípadné legislatívne zmeny v budúcnosti, Komisia prihliadne na výsledok týchto súdnych konaní.
- Transformovať právne predpisy EÚ v oblasti chemikálií: Komisia bude spolupracovať so všetkými príslušnými stranami na pláne hodnotenia chemickej bezpečnosti bez testovania na zvieratách. Tento plán bude slúžiť ako usmerňujúci rámec pre budúce opatrenia a iniciatívy zamerané na obmedzenie testovania na zvieratách a napokon jeho zrušenie, a to v kontexte právnych predpisov týkajúcich sa chemikálií v Európskej únii.
- Modernizovať vedu v EÚ: Komisia bude naďalej dôrazne podporovať rozvoj alternatívnych prístupov s primeraným financovaním. Bude tiež iniciovať sériu opatrení na rýchlejšie obmedzovanie testovania na zvieratách v rámci výskumu, vzdelávania a odbornej prípravy.
Následné opatrenia
V tejto časti nájdete informácie o následných opatreniach, ktoré prijala Komisia a iné inštitúcie v nadväznosti na jej stanovisko.
Následné stretnutie
Komisár Virginijus Sinkevičius sa 8. novembra 2023 stretol s organizátormi iniciatívy „Za kozmetické výrobky netestované na zvieratách – Európa bez pokusov na zvieratách“ s cieľom prediskutovať odpoveď Komisie na túto iniciatívu.
Začiatok práce na pláne
V druhom polroku 2023 Komisia začala pracovať na pláne postupného ukončenia testovania na zvieratách na účely hodnotenia chemickej bezpečnosti, ako to ohlásila v odpovedi na túto EIO. Práce na pláne by mali byť dokončené v prvej štvrtine mandátu Komisie v období 2024 – 2029.
Seminár za účasti zainteresovaných strán vrátane organizátorov iniciatívy sa uskutočnil 11. a 12. decembra 2023 a slúžil ako východiskový bod pre vypracovanie plánu a ako príležitosť pre zainteresované strany poskytnúť vstupy a diskutovať o možných prístupoch k zavádzaniu metód, pri ktorých sa nepoužívajú zvieratá, do právnych predpisov v oblasti chemických látok. Prečítajte si podrobnú správu zo seminára.
Druhý seminár o pláne postupného upustenia od testovania na zvieratách na účely hodnotenia chemickej bezpečnosti je naplánovaný na piatok 25. októbra 2024.
- Miesto: hybridnou formou – v Bruseli (konferenčné stredisko Borchette) aj online.
- Účasť je bezplatná.
Registrácia na seminár sa začne v septembri. Viac informácií (vrátane návrhu programu) bude v príhodnom čase k dispozícii na tomto webovom sídle.
Európske partnerstvo pre alternatívne prístupy k testovaniu na zvieratách (EPAA) je partnerstvom medzi Európskou komisiou a priemyselným sektorom, ktorého cieľom je nahradiť testovanie na zvieratách inovačnými testovacími metódami nevyužívajúcimi zvieratá/metódami nového prístupu (NAM), obmedziť počet využívaných zvierat a zjemniť postupy, ak žiadne alternatívy neexistujú alebo nie sú dostatočné na zaistenie bezpečnosti látok (zásady nahradenia, obmedzenia a zjemnenia). V rámci partnerstva EPAA došlo k zorganizovaniu niekoľkých konferencií a činností vrátane týchto:
- výročná konferencia EPAA 15. novembra 2023,
- partnerské fórum EPAA 13. – 15. novembra 2023 s diskusiou o metódach posudzovania environmentálnej bezpečnosti chemikálií, pri ktorých sa nevyužívajú zvieratá,
- používateľské fórum s diskusiou o prípadových štúdiách v oblasti ľudského zdravia 7. – 8. decembra 2023.
Alternatívy k testovaniu na zvieratách vo výskume
Komisia navrhla politické opatrenie v rámci európskeho výskumného priestoru (EVP), ktoré sa týka prístupov k biomedicínskemu výskumu a testovaniu liekov, pri ktorých sa nevyužívajú zvieratá. Prezentácia tohto opatrenia je naplánovaná v rámci osobitného seminára na konferencii európskeho výskumného priestoru 18. – 19. septembra 2024.
Komisia zahrnula „alternatívy k testovaniu na zvieratách“ do strategického plánu programu Horizont Európa na roky 2025 – 2027 (fond EÚ pre výskum a inovácie).
Rozsudky Všeobecného súdu týkajúce sa vzťahu medzi nariadením REACH a nariadením o kozmetických výrobkoch (T-655/20 a T-656/20)
Ako sa uvádza v odpovedi na prvý cieľ iniciatívy „chrániť a posilniť zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách“, rozhranie medzi nariadením REACH a nariadením o kozmetických výrobkoch v danom čase posudzoval Súdny dvor Európskej únie. Všeobecný súd vydal príslušné rozsudky 22. novembra 2023, pričom v nich objasnil, že v nariadení REACH sa vyžaduje, aby spoločnosti vyrábajúce alebo dovážajúce chemické látky, ktoré sa používajú len v kozmetických výrobkoch, poskytovali informácie (v prípade potreby získané testovaním na zvieratách) o nebezpečných vlastnostiach na účely posúdenia bezpečnosti vo vzťahu k pracovníkom vyrábajúcim alebo spracúvajúcim tieto látky.
Komisia tieto rozsudky Súdneho dvora dôkladne zváži na účely prípadného prijatia opatrení v budúcnosti.