Prejsť na hlavný obsah
Európska iniciatíva občanov

Za kozmetiku bez krutosti – Prisľúbte Európu bez testovania na zvieratách

Predloženie a posúdenie

Iniciatíva „Za kozmetiku bez krutosti – Prisľúbte Európu bez testovania na zvieratách“ bola predložená Komisii 25. januára 2023 po získaní 1 217 916 overených vyhlásení o podpore. Pozri oznam pre tlač.

Organizátori sa 17. marca 2023 stretli s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou a s komisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom. Pozri fotoreportáž.

Dňa 25. mája 2023 sa v Európskom parlamente uskutočnilo verejné vypočutie. Pozri záznam.

10. júla 2023 sa o iniciatíve diskutovalo v pléne Európskeho parlamentu. Pozri záznam.

25. júla 2023 Komisia prijala oznámenie, ktorým na iniciatívu „Za kozmetiku bez krutosti – Prisľúbte Európu bez testovania na zvieratách“ odpovedá. Pozri tlačovú správu.

 

Odpoveď Európskej komisie

 Factsheet – Successful Initiatives – Save cruelty free cosmetics
Factsheet – Successful Initiatives – Save cruelty free cosmetics

 

Hlavné závery oznámenia:

V nadväznosti na konkrétne ciele európskej iniciatívy občanov Komisia uvádza opatrenia, ktorými chce ďalej obmedziť testovanie na zvieratách:

  • chrániť a sprísniť zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách: Nariadenie EÚ o kozmetických výrobkoch už obsahuje zákaz uvádzať na trh kozmetické výrobky, ktoré boli testované na zvieratách. Tento zákaz sa však nevzťahuje na bezpečnostné testy, ktoré sa podľa nariadenia EÚ o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálií (REACH) požadujú pri hodnotení rizík pre pracovníkov a životné prostredie spojených s chemických látkami. Vzťah medzi týmito dvomi právnymi predpismi sa v súčasnosti skúma v dvoch veciach predložených Súdnemu dvoru Európskej únie. Na výsledok týchto súdnych konaní Komisia prihliadne pri prípadných legislatívnych zmenách v budúcnosti.
  • zmeniť právne predpisy EÚ v oblasti chemikálií: Komisia so všetkými príslušnými stranami vypracuje plán, ako dospieť do stavu, že pri hodnotení chemickej bezpečnosti sa nebude testovať na zvieratách. Tento plán bude slúžiť ako smerodajný rámec pre budúce opatrenia a legislatívne iniciatívy EÚ zamerané na obmedzenie testovania na zvieratách a jeho konečné zrušenie.
  • modernizovať vedu v EÚ: Komisia bude naďalej primeraným financovaním dôrazne podporovať rozvoj alternatívnych prístupov. Bude tiež iniciovať sériu krokov v rámci výskumu, vzdelávania a odbornej prípravy, ktorými sa zrýchli obmedzovanie testovania na zvieratách.

Následné opatrenia

V tejto časti nájdete informácie o opatreniach, ktoré prijala Komisia a iné inštitúcie v nadväznosti na jej odozvu.

Následné stretnutie

Komisár Virginijus Sinkevičius sa 8. novembra 2023 stretol s organizátormi iniciatívy „Za kozmetiku bez krutosti – Prisľúbte Európu bez testovania na zvieratách“ s cieľom prediskutovať odpoveď Komisie na túto iniciatívu.

Začíname pracovať na pláne

V druhom polroku 2023 Komisia začala pracovať na pláne, ktorý oznámila v odpovedi na túto EIO a je zameraný na postupné ukončenie testovania na zvieratách pri posudzovaní chemickej bezpečnosti. Plán má byť dokončený začiatkom roku 2026. 

11. a 12. decembra 2023 sa uskutočnil seminár za účasti zainteresovaných strán vrátane organizátorov iniciatívy, ktorý odštartoval prípravu plánu a umožnil zainteresovaným stranám prispieť vlastnými vstupmi a diskutovať o prístupoch, ktoré možno uplatniť pri zavádzaní metód bez využitia zvierat do právnych predpisov pre chemikálie. Prečítajte si podrobnú správu zo seminára

Druhý seminár o pláne, ako pri hodnotení chemickej bezpečnosti postupne ukončiť testovanie na zvieratách, sa má uskutočniť v piatok 25. októbra 2024.  Tretí seminár je naplánovaný na máj 2025. Ďalšie informácie nájdete na tomto webovom sídle

Okrem toho je do 15. októbra 2024 otvorená verejná výzva na predkladanie podkladov, ktorá chce zhromaždiť odborné znalosti o možnostiach hodnotiť chemickú bezpečnosť bez testovania na zvieratách a najmä súhrnné podklady o súčasnom stave poznatkov v príslušných oblastiach.

Európske partnerstvo pre alternatívne prístupy k testovaniu na zvieratách (EPAA) je partnerstvom medzi Európskou komisiou a priemyselným sektorom, ktorého cieľom je nahradiť testovanie na zvieratách inovačnými testovacími metódami nevyužívajúcimi zvieratá/metódami nového prístupu (NAM), a ak žiadne alternatívy neexistujú alebo nie sú dostatočné na zaistenie bezpečnosti látok, obmedziť počet využívaných zvierat a zjemniť postupy, (zásady nahradenia, obmedzenia a zjemnenia). V rámci partnerstva EPAA sa zorganizovalo niekoľko konferencií a podnikli sa činnosti vrátane týchto: 

  • výročná konferencia EPAA 15. novembra 2023,  
  • partnerské fórum EPAA 13. – 15. novembra 2023 s diskusiou o metódach posudzovania environmentálnej bezpečnosti chemikálií, pri ktorých sa nevyužívajú zvieratá,   
  • používateľské fórum s diskusiou o prípadových štúdiách v oblasti ľudského zdravia 7. – 8. decembra 2023. 

 

Alternatívy k testovaniu na zvieratách vo výskume 

Komisia navrhla prijať v rámci európskeho výskumného priestoru (EVP) opatrenie, ktoré sa týka prístupov k biomedicínskemu výskumu a testovaniu liekov bez využívania zvierat. Toto opatrenie sa predstaví počas tematického seminára na konferencii Európskeho výskumného priestoru v dňoch 18.-19. septembra 2024.

Komisia zahrnula „alternatívy k testovaniu na zvieratách“ do strategického plánu programu Horizont Európa na roky 2025 – 2027 (fond EÚ pre výskum a inovácie). 

 

Rozsudky Všeobecného súdu týkajúce sa vzťahu medzi nariadením REACH a nariadením o kozmetických výrobkoch (T-655/20 a T-656/20)

Ako sa uvádza v odpovedi na prvý cieľ iniciatívy „chrániť a sprísniť zákaz testovania kozmetických výrobkov na zvieratách“, vzťah medzi nariadením REACH a nariadením o kozmetických výrobkoch medzičasom posúdil Súdny dvor Európskej únie. Všeobecný súd vydal 22. novembra 2023 príslušné rozsudky, v ktorých objasnil, že v nariadení REACH sa vyžaduje, aby spoločnosti vyrábajúce alebo dovážajúce chemické látky používané len v kozmetických výrobkoch poskytovali informácie (v prípade potreby získané testovaním na zvieratách) o nebezpečných vlastnostiach, aby sa dalo posúdiť bezpečnosť pre pracovníkov, ktorí tieto látky vyrábajú alebo spracúvajú.

Pri každom ďalšom opatrení Komisia tieto rozsudky Súdneho dvora dôkladne zváži.

Chcete sa vzdelávať a spolupracovať?