Glavni sadržaj
Europska građanska inicijativa

Spasite kozmetiku proizvedenu bez okrutnosti – obvežite se na Europu u kojoj nema ispitivanja na životinjama

Dostavljanje i ispitivanje

Inicijativa „Spasite kozmetiku proizvedenu bez okrutnosti – obvežite se na Europu u kojoj nema ispitivanja na životinjama” dostavljena je Komisiji 25. siječnja 2023., nakon što je prikupljeno 1 217 916 valjanih izjava o potpori. Pogledajte priopćenje za medije.

Organizatori su se 17. ožujka 2023. sastali s potpredsjednicom Europske komisije za vrijednosti i transparentnost Věrom Jourovom i povjerenikom za unutarnje tržište Thierryjem Bretonom. Pogledajte fotografije.

Javno saslušanje u Europskom parlamentu održano je 25. svibnja 2023. Pogledajte snimku.

Europski parlament raspravljao je o inicijativi na plenarnoj sjednici 10. srpnja 2023. Pogledajte snimku.

Komisija je 25. srpnja 2023. donijela Komunikaciju u kojoj je odgovorila na inicijativu „Spasite kozmetiku proizvedenu bez okrutnosti – obvežite se na Europu u kojoj nema ispitivanja na životinjama”. Pogledajte priopćenje za medije.

 

Odgovor Europske komisije

Factsheet – Successful Initiatives – Save cruelty free cosmetics
 Factsheet – Successful Initiatives – Save cruelty free cosmetics
hrvatski
(1.35 MB - PDF)
Preuzmi

 

Glavni zaključci iz Komunikacije:

Komisija kao odgovor na posebne ciljeve europske građanske inicijative navodi sljedeće mjere za daljnje smanjenje ispitivanja na životinjama:

  • zaštitu životinja i daljnje jačanje zabrane ispitivanja kozmetičkih proizvoda na njima: Uredbom EU-a o kozmetičkim proizvodima već se zabranjuje stavljanje na tržište kozmetičkih proizvoda koji su ispitani na životinjama, no ta se zabrana ne odnosi na ispitivanja radi procjene rizika od kemikalija za radnike i okoliš u skladu s Uredbom EU-a o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH). Interakcija tih dvaju zakonodavnih akata trenutačno se analizira u dvama predmetima pred Sudom Europske unije. Komisija će ishod sudskih postupaka uzeti u obzir u eventualnim budućim izmjenama propisa.
  • Temeljitu izmjenu zakonodavstva EU-a o kemikalijama: Komisija će sa svim relevantnim stranama surađivati na izradi plana procjene kemijske sigurnosti bez ispitivanja na životinjama. Taj će plan poslužiti kao orijentacijski okvir za buduće mjere i inicijative usmjerene na smanjenje i konačno ukidanje ispitivanja na životinjama u kontekstu zakonodavstva o kemikalijama u Europskoj uniji.
  • Modernizaciju znanosti u EU-u: Komisija će odgovarajućim financiranjem i dalje snažno podupirati razvoj alternativnih pristupa. Pokrenut će i niz mjera za brže smanjenje ispitivanja na životinjama u području istraživanja, obrazovanja i osposobljavanja.

Daljnje mjere

U ovom su odjeljku navedene informacije o daljnjim mjerama koje su Komisija i ostale institucije poduzele nakon Komisijina odgovora.

Sastanak za daljnje postupanje

Povjerenik Virginijus Sinkevičius sastao se 8. studenog 2023. s organizatorima inicijative „Spasite kozmetiku proizvedenu bez okrutnosti – obvežite se na Europu u kojoj nema ispitivanja na životinjama” kako bi raspravili o Komisijinu odgovoru na inicijativu.

Početak rada na planu

Komisija je u drugoj polovini 2023. započela s radom na planu za postupno ukidanje ispitivanja na životinjama u okviru procjena kemijske sigurnosti najavljenom u njezinu odgovoru na europsku građansku inicijativu. Rad na planu trebao bi završiti u prvom tromjesečju mandata nove Komisije (2024. – 2029.). 

Radionica na kojoj su sudjelovali zainteresirani dionici, među ostalim i organizatori inicijative, održana je 11. i 12. prosinca 2023. Služila je kao temelj za izradu plana i prilika da dionici daju svoj doprinos i rasprave o mogućim pristupima za uvrštavanje metoda koje ne uključuju životinje u zakonodavstvo o kemikalijama. 

Izvješće o radionici trenutačno je u pripremi i trebalo bi biti objavljeno do lipnja 2024. 

Druga radionica planirana je za 25. listopada 2024.  

Europsko partnerstvo za alternativne pristupe ispitivanju na životinjama (EPAA) partnerstvo je između Europske komisije i industrije čiji je cilj zamijeniti ispitivanja na životinjama inovativnim metodama ispitivanja koje ne uključuju životinje / metodologijama novog pristupa, smanjiti broj životinja koje se koriste i poboljšati postupke ako ne postoje alternative ili one nisu dovoljne da se zajamči sigurnost tvari („načelo 3R”). EPAA je organizirala nekoliko konferencija i aktivnosti, među ostalim: 

  • godišnju konferenciju EPAA-e održanu 15. studenog 2023.  
  • partnerski forum EPAA-e o metodama koje ne uključuju životinje i kojima se procjenjuje sigurnost kemikalija za okoliš održan od 13. do 15. studenog 2023.   
  • forum korisnika na kojem se raspravljalo o studijama slučaja u području zdravlja ljudi održan 7. i 8. prosinca 2023. 

 

Alternative ispitivanju na životinjama u području istraživanja 

Komisija je predložila mjeru politike u okviru europskog istraživačkog prostora s ciljem poticanja pristupa biomedicinskom istraživanju i ispitivanju lijekova koji ne uključuju životinje. Mjeru sada ispituje Odbor za europski istraživački prostor, koji bi trebao dati mišljenje tijekom ili nakon ljeta 2024. 

Komisija je u strateški plan programa Obzor Europa za 2025. – 2027. (fond EU-a za istraživanje i inovacije) uključila „alternative ispitivanju na životinjama”. 

 

Presude Općeg suda o odnosu između Uredbe REACH i Uredbe o kozmetičkim proizvodima (T-655/20 i T-656/20)

Kako je navedeno u odgovoru na prvi cilj inicijative („zaštita životinja i daljnje jačanje zabrane ispitivanja kozmetičkih proizvoda na njima”), Sud Europske unije ispitao je odnos između Uredbe REACH i Uredbe o kozmetičkim proizvodima. U svojoj presudi od 22. studenog 2023. Opći sud objasnio je da su poduzeća koja proizvode ili uvoze kemijske tvari koje se upotrebljavaju samo u kozmetičkim proizvodima u skladu s Uredbom REACH dužna dostaviti informacije (po potrebi dobivene ispitivanjem na životinjama) o opasnim svojstvima radi procjene sigurnosti radnika koji proizvode ili prerađuju te tvari.

Komisija će pomno razmotriti presude Suda s obzirom na moguće buduće mjere.

Zainteresirani ste za učenje i suradnju?